sida

Våra förtroendevalda

Under mandatperioden 2018-2022 är Vänsterpartiet Mölndal representerat på följande sätt (namn och epostadress):

Kommunfullmäktige

Ledamöter

Marie Lindqvist, lindqvistabrahamson snabel-a gmail.com

Lennart Svensson

Marie Nyman

Jerker Halling, jerker.halling snabel-a molndal.se

Viktoria Eliasson

Ersättare

Jan Kronberg

Annika Svengren


Vår representation i nämnder och styrelser är ännu inte klar för perioden 2018-2022. Fram till valet 2018 såg det ut så här:

Ledamot i kommunstyrelsen Marie Lindqvist, lindqvistabrahamson snabel-a gmail.com

Ledamot i planeringsutskottet Marie Lindqvist, lindqvistabrahamson snabel-a gmail.com

Arbetsgivar- och organisationsutskottet Marie Lindqvist, lindqvistabrahamson snabel-a gmail.com

GR:s Förbundsfullmäktige Marie Lindqvist, lindqvistabrahamson snabel-a gmail.com

Ersättare i Serviceutskottet Marie Lindqvist, lindqvistabrahamson snabel-a gmail.com

 Byggnadsnämnden

Ordförande Lennart Svensson, ptl.svensson snabel-a gmail.com

Ersättare Stina Roempke, stinaroempke snabel-a yahoo.com

Ledamot Kultur och Fritid Jessica Wetterling, zichy_ snabel-a msn.com

Miljönämnden

Ledamot Lars Selin, larsselin snabel-a telia.com

Ersättare Viktoria Eliasson, viktoriae snabel-a bredband.net

Ledamot Skolnämnden Annika Svengren, svengren.annika snabel-a gmail.com

Social och arbetsmarknad, Ledamot i Arbetsutskottet och ordf i sociala utskottet Jerker Halling, jerker.halling snabel-a molndal.se

Ersättare i Tekniska nämnden Åke Nises, familjen.nises snabel-a gmail.com

Ledamot i Utbildningsnämnden Dylan Abdali, dylan.abdali snabel-a ostra.goteborg.se

Ledamot i Valnämnden Eva Magnusson, magnussonevaeva snabel-a hotmail.com

Vård- och omsorgsnämnd, ledamot i arbetsutskottet Marie Lindqvist, lindqvistabrahamson snabel-a gmail.com

Ledamot i Styrelsen för stiftelsen Delbanko pensionsfond och uppförande av arbetarbostäder Eva Magnusson, magnussonevaeva snabel-a hotmail.com

Styrelseledamot i Stiftelsen Tuleboborgen Marie Lindqvist, lindqvistabrahamson snabel-a gmail.com

Tingsrätten

Nämndeman Eva Selin, evalinnea snabel-a telia.com

Nämndeman Barbro Glansén, baglansen snabel-a gmail.com

Ersättare i kommunens valberedning Jerker Halling, jerker.halling snabel-a molndal.se

Ledamot i Kommunrevisionen Eva Magnusson, magnussonevaeva snabel-a hotmail.com

Styrelseledamot i Mölndals Energi AB Jan Kronberg, j.a.kronberg snabel-a gmail.com

Styrelseledamot i Mölndalsbostäder AB Marie Lindqvist, lindqvistabrahamson snabel-a gmail.com

Styrelseledamot i Parkeringsbolaget AB Ronny Lindqvist, ronny.lindqvist snabel-a spray.se

Styrelseledamot i MölnDala Fastighets AB Jan Jonsson, jan.jonsson3 snabel-a telia.com

Ersättare i Styrelsen för Förbo AB Joakim Ramberg, joakim.ramberg snabel-a startmail.com

God man enligt Fastighetslagen Ronny Lindqvist, ronny.lindqvist snabel-a spray.se

Ordinarie i Regionfullmäktige Västra Götaland Jessica Wetterling, zichy_ snabel-a msn.com

 

Kopiera länk